KameryV tomto krátkom článku Vám priblížime problematiku kamerových systémov. V prípade bližších informácií nás neváhajte kontaktovať radi Vám pomôžeme.

Kamerový systém nedokáže zabrániť vniknutiu do objektu, môžu slúžiť na zabezpečenie dôkazového materiálu pri objasňovaní totožnosti páchateľa. Rovnako majú aj odstrašujúci charakter. Kamerový systém sa nepoužíva už len vo fabrikách a obchodoch, ale rovnako tak aj pre monitorovanie okolia Vášho domu a podobne. Kamery v dnešnej dobe sú cenovo dostupné širokej verejnosti. 

V dnešnej dobe môžeme nájsť na trhu množstvo bezpečnostných kamerových systémov s najrozličnejšími funkciami, parametrami a vo všetkých možných prevedeniach. Preto sme Vám radi priblížili túto problematiku. Analógové kamery v dnešnej dobe sa už nepoužívaju. Ich rozlišenie je slabe oproti AHD, IP alebo SDI kamerám.

Budeme sa zaoberať:

 - rozlíšením kamier

 - uhol záberu

 - nočné videnie (IR)

 - Konštrukčné prevedenie

 - ďalšie funkcie

 - nahrávacie zariadenia

Rozlíšenie kamier

Jeden z najdôležitejšich parametrom pri výbere kamier je ich rozlíšenie. Od rozlíšenia záleží celková kvalita obrazu kamery, veľkosť priestoru, ktorý dokáže kamera snímať. Analógové kamery mali rozlíšenie CIF, VGA prípadne 960H. Pri moderných kamerách sa bavíme o rozlíšenie 720p, 1080p a výšších. Pri IP kamerách sa rozlíšenie určuje v megapixeloch. Čím viac megapixelov kamera má, tak tým je kvalitnejšia. Pri bežnom snímaní priestorov predajne alebo okolie domu je dostatočné 720p prípadne 1080p rozlíšenie. U IP kamier to je 1,3mpx alebo 2.0mpx. Pri väčších požiadavkach odporúčame vyššie rozlíšenia. V nasledujúcich obrázkoch je možné vidiet rozdiel pri jednolitých rozlišeniach. 


Uhol záberu
Uhol záberu kamery je okrem rozlíšenia závislí aj na druhe objektívu. Poznáme 2 druhy a to varifokálny objektív a pevný objektív. Pred kúpou kamerového systému je potrebné si rozmyslieť kde bude daná kamera nainštalovaná a čo bude snímať napr. to či bude snímať úzky priestor (tam je kamera s veľkým uhlom záberu zbytočná atď.).  Hodnota objektívu sa udáva v mm a určuje zorný uhol kamery (uhol záberu).

 • Fixný objektív – pevne daný uhol záberu. Široký záber 80°s ohniskovou vzdialenosťou 2,8mm – vhodné pre krátku vzdialenosť a dlhý/široký úsek. Úzky uhol záberu 45°s ohniskovou vzdialenosťou 6mm – vhodné pre dlhé vzdialenosti s dôležitými detailmi.
 • Varifokálny objektív – uhol záberu musíte mechanicky nastaviť v danom rozsahu teda sami si nastavíte uhol záberu pomocou mechanických ovládačov. Toto riešenie považujeme za lepšie ale je o niečo drahšie ako pri kamerách s fixným objektívom.

Nočné videnie kamery
Nočné videnie kamier (tzv. IR prísvit) zabezpečuje osvetlenie snímaného priestoru v zlých svetelných podmienkach. IR prísvit je pre ľudské oko neviditeľné infračervené prisvietenie. IR prísvit sa udáva v metroch – väčšinou sa udáva maximálny možný dosah prisvietenia a teda treba túto hodnotu brať s istým odstupom. Napríklad ak výrobca uvádza prísvit 40 metrov, tento prísvit nebude rovnako kvalitný v celej svojej vzdialenosti. Z praxe môžeme povedať že tento údaj treba deliť dvomi – ak potrebujete osvetliť monitorovaný priestor vo vzdialenosti 20 metrov, je vhodné zvoliť kameru s prísvitom 40 metrov. Upozorňujeme, že pri IR dosvite je nutné si dávať aj pozor na presvietenosť tj. ćím je objekt bližšie ku kamere tým ho kamera vyobrazuje ako svetlejší čo môže spôsobiť aj to že osoba, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti kamery s IR prísvitom sa môže pre kameru javiť ako svetlá alebo až biela. Tento problém sa objavuje hlavne pri lacných kamerách. Moderné kamerové systémy majú špeciálne funkcie, ktoré zabezpečujú vyvažovanie a redukciu neželaného presvecovania.

Konštrukčné prevedenie kamier
Bežne zákazníkom odporúčame kamery ktoré majú kovovú konštrukciu. Niektoré kamery sú síce cenovo výhodnejšie ale ich konštrukcia pozostáva z plastov, ktoré sú náchylné na vyčíňanie počasia (zmeny teplôt, silný vietor, či slnečné žiarenie môže ovplyvniť životnosť kamery). Ak sa bude snímať priestor kaviarne alebo nejaký kamerový priestor samozrejme nie je nutná kovová konštrukcia. 

Rozlišovať kamery podľa konštrukcie by sme mohli na externé a interné bezpečnostné kamery. Pri externých (vokajších) kamerách je nutné si všímať stupeň krytia (tzv. IP) – na externé použitie odporúčame kamery so stupňom krytia minimálne IP65 (odolné proti prachu + tryskajúcej vode). Daný stupeň ochrany ochráni kameru pred priamym dažďom, snehom vetrom, prachu a vysokým či nízkym teplotám.

Potom delíme kamery z hľadiska tvaru : turbusové (valcovitý tvar) a dome (pologuľa). Turbusové kamery odporúčame umiestňovať na ťažko dosiahnuteľné mieste resp. výšky. Takúto kameru je možné ľahko zohnúť a tak jej zmeniť výhľad na priestor. Oproti tomu dome kamery môžete umiestniť kdekoľvek nakoľko toto prevedenie kamery nie je možné svojvoľne nasmerovať na iný výhľad.  Ak je dome kamera správne nainštalovaná nie je možné ju žiadnym spôsobom strhnúť alebo odmontovať bez použitia špeciálneho náradia.

Ďalšie funkcie kamier

 • DNR – redukcia zašumenia obrazu
 • WDR (Wide Dinamic Range) – kompenzácia protisvetla
 • DWDR – digitálne WDR (je menej kvalitné ako WDR – to býva označené aj ako TrueWDR)
 • ONVIF - organizácia založená Sony, Bosch a Axis, ktorá zjednocuje video štandard a prekonáva tak najväčšiu nevýhodu IP kamier a to kompatibilitu.
 • DSS – Sens up – pomalá uzávierka (zvyšuje čas uzávierky = na senzor dopadá viac svetla)
 • LightCatcher je špeciálna technológia, ktorá umožňuje kamere vidieť vo farbe aj pri veľmi zlých svetelných podmienkach. Je vhodná pre použitie v reštauráciách, hoteloch, recepciách a kanceláriách.

Nahrávacie zariadenie
Nahrávacie alebo záznamové zariadenia pre kamery slúžia na uchovávanie zachyteného obrazu z kamier. Každé nahrávacie zariadenie musí byť kompatibilné s kamerami resp. s kamerovým systémom = buď zvoliť rekordér od rovnakého výrobcu ako máte kamery alebo zvoliť rekordér s podporou štandardu ONVIF (tento štandard musia podporovať kamery aj nahrávacie zariadenie).

Pri rekordéroch je nutné pozerať na tieto parametre:

 • Počet kanálov – udáva počet kamier ktoré sa dajú k rekordéru pripojiť a nahrávať záznam.
 • Rozlíšenie a počet snímkou -  udáva rozlíšenie, ktoré dokáže rekordér spracovať. Rozlíšenie sa udáva v px (napr. 1920x1080 px). Počet snímkov = počet snímkov za sekundu, ktoré dokáže rekordér zaznamenať (väčšinou 25 snímkou za sekundu).
 • Veľkosť disku – dĺžka nahrávaného obrazu je závislá aj od veľkosti (kapacity) disku zariadenia. Pri nahrávacích zariadeniach sa používajú 3,5“ pevné disky. Kapacitu disku odporúčame nadimenzovať tak aby sa záznam uchovával minimálne 7 dní.
 • Možnosť ovládania kamier cez internet – po správnej konfigurácii je možné nie len naživo sledovať obraz z kamier ale aj konfigurovať jednotlivé funkcie nahrávacieho zariadenia. 

Legislatíva
Pri kamerovom systéme je nutné rozlišovať či ide o priestor prístupný verejnosti alebo o neverejný teda súkromný priestor. Používanie kamerového systému opravuje zákon o ochrane osobných údajov, zákonník práce a občiansky zákonník. Vo všeobecnosti platí, že monitorovanie verejného priestoru spadá pod ochranu osobných údajov podľa zákona č. 428/2002 Z.z. V prípade že monitorovaný priestor má povahu pracoviska je nutné riadiť sa aj Zákonníkom práce 311/2001 Z.z. V ostatných prípadoch sa riadime občianskym zákonníkom  Zákon č. 40/1964 Zb.

Základne výhody a nevýhody jednotlivých systémov.  

 

Analógové systémy 960H

Je to prvá a zároveň najrozšírenejšia technológia kamerových systémov. Výhody tohto systému sú najmä v jednoduchej inštalácii, rýchlemu zvládnutiu jeho údržby a nízke obstarávacie náklady. Napriek vysokej spoľahlivosti je táto technológia už na ústupe a to kvôli nižšiemu rozlíšeniu 720x540 pixelov.

Výhody

plus Náklady na obstaranie sú najnižšie
plus Jednoduchá infraštruktúra
plus Pasívny prenos signálu na 300m
plus Viac technológií prenosu signálu
plus Metalické a optické spoje
plus Priame pripojenie kamery k TV
plus Digitálny záznam na pevné disky
plus Možnosť vzdialenej správy (LAN)

Nevýhody

minus Pomerne nízke rozlíšenie obrazu
minus Analógový signál

AHD 720p a 1080p

Najnovšia technológia kamerových systémov, ktorá prichádza ako nástupca analógových systémov, ale vo vysokom rozlíšení 1280x720px a 1920x1080px. Preto má unikátnu technológiu, ktorá umožní prenos obrazu po koaxiálnom kábli (do 500m), alebo po UTP kábli s pomocou twistových prevodníkov (rovnako ako analóg).

Výhody

plus Nízke obstarávacie náklady
plus Jednoduchá infraštruktúra
plus Zapojenie a vedenie ako Analóg
plus Pasívny prenos signálu na 500m
plus Viac technológií prenosu signálu
plus Možnosť inovovať existujúci Analógový systém
plus Digitálny záznam na pevné disky
plus Možnosť vzdialenej správy (LAN)

Nevýhody

minus Zatiaľ sme neprišli na žiadne

IP systémy

Pre prenos obrazu pomocou počítačových sietí, prišli IP kamery pomerne nedávno. Nová technológia umožňuje prenos vysokého rozlíšenia (2560x1920px), pomocou klasických sieťových káblov. Avšak za túto technológiu si už musíte priplatiť, pretože jej infraštruktúra je pomerne dosť zložitá, takže na údržbu potrebujete odborníka.

Výhody

plus Rozlíšenie presahujúce HD
plus Inteligentné funkcie (čítania ŠPZ)
plus Možnosť bezdrôtových prenosov
plus Metalické a optické spoje
plus Digitálny záznam na pevné disky
plus Možnosť vzdialenej správy (LAN)

Nevýhody

minus Vyššie obstarávacie náklady
minus Zložitejšia infraštruktúra
minus Vysoké nároky na dátové úložisko

HD-SDI systémy

Je to spojenie najväčších výhod dvoch  predošlých technológií, teda jednoduchosť zapojenia, jednoduchú infraštruktúru po koaxiálnom kábli a vysoké rozlíšenie obrazu až 1920x1080 pixelov pri 30 snímkach za sekundu.

Výhody

plus Rozlíšenie FULL HD
plus Inteligentné funkcie (ŠPZ)
plus Prenos po koaxiálnom kábli
plus Metalické a optické spoje
plus Digitálny záznam
plus Možnosť vzdialenej správy (LAN)

Nevýhody

minus Vyššie obstarávacie náklady
minus Vyššie nároky na dátové úložisko